Co že to ten testing vlastně je

„To je dobrá aplikace! Opravdu se vývojářům povedla!“
„Vždyť to nefunguje! To si to po sobě neotestovali?“

Co vám tyto dvě věty řeknou?
První věta, důkladně otestováno.
Druhá věta, …testovat? Proč?

A to je přesně náplň tohoto příspěvku co to vlastně to testování je a proč to vlastně potřebujeme.

Wikipedia:
Testování softwaru je empirický technický výzkum kvality testovaného produktu nebo služby prováděný za účelem poskytnutí těchto informací všem zainteresovaným (=stakeholdrům). Testování je tedy zejména o hledání určitých informací o produktu jeho zkoumáním.
Proces testování je podmnožinou procesu ověřování a plánování kvality. Proto mohou být úkoly testovacího týmu dosti široké a na modelech životního cyklu pozorujeme, že testovací disciplína se nejen protahuje do celého vývoje, ale často nahrazuje zajišťování kvality.

Česky:
Testeři nachází co je rozbité, co nefunguje, co není správně.
Když dostanou do ruky kalkulačku, podívají se jestli má tlačítka a displej, jestli na ní jde zadat 2+2 a jestli se zobrazí výsledek, ideálně správný.

Berte toto vysvětlení s nadhledem, je to velice zjednodušené 🙂

Vžijeme se do role zákazníka a podle toho aplikaci / software zkoušíme, akorát na to jdeme velmi důkladně.
Kalkulačka, má v sobě nabité baterky, tlačítka nejsou moc malá, displej je dobře čitelný, kalkulačka umí sčítat, odčítat, dělit a násobit. Když budeme dělit nulou, tak se nezhroutí.
Pokud se na displej vejde 9 číslic budeme se snažit tam nacpat číslici desátou, budeme sčítat nuly s nulou, přimotáme do toho desetinné čárky a procenta a nakonec si všimneme, že kalkulačka měla být bílá s puntíkama a vlastně je černá.
Laicky řečeno „snažíme se to rozbít“. Najít nedokonalosti, díry, ale zároveň i kontrolujeme zda je vše podle zadání. Opravdu je to Zajišťování kvality softwaru.

Při vstupu do světa testování jsem byla obklopena informacemi o tom jak všichni testery nesnáší, že dělají problémy, všechno rozbíjí…. NENÍ to pravda!
Programátoři mají svoje testery rádi, dokážou jim přeci pomoct jejich dílo vylepšit, lépe dotáhnout a jsou dalším párem očí, který se dívá na produkt jinak. 🙂

Tester = překladatel mezi světem „normálních lidí“ a „strojově přemýšlejícími programátory“. (Takhle to vysvětluju svojí mamce, když se ptá co že to vlastně dělám…)

Na závěr jeden testerský 😀

QA Engineer walks into a bar. Orders a beer. Orders 0 beers. Orders 999999999 beers. Orders a lizard. Orders -1 beers. Orders a sfdeljknesv.

You May Also Like

About the Author: Sandra Atiová