Klikaton/y

Letos jsem se zatím účastnila tří soutěží jménem Klikaton – soutěž spočívá v tom, že se nahrne spousta testerů do jedné místnosti, dostanou zařízení s aplikací, na kterém se můžou vyřádit a mají dvě hodinky na to najít co nejvíce bugů a zadat je. Nehraje se jen na počet, ale také na přínos takového bugu, jestli je validní a dobře popsaný.
Jedná se o manuální explorativní testování a před samotným začátkem, je aplikace představená a dostaneme přístupy.
To zní celkem jednoduše, že?

Registrace
Pro začátek je potřeba se na takovou soutěž registrovat. Pravidelně pořádá soutěž společnost Tesena, která poskytuje prostory a zázemí. Po vyplnění registračního formuláře začíná první napětí – přijde pozvánka? Počet lidí je omezený (15-20). Když přijde pozvánka už se zpravidla dozvídáme, čí aplikaci budeme testovat. Nejedná se o fiktivní aplikace, ale o reálné společnosti, které mají takto možnost otestovat svojí aplikaci reálnými nezaujatými uživateli.
Pozvánka přišla, do Teseny jste dorazili, usedli jste na místo a pokud jste jako já, jste tam o půlhodiny dřív, protože notebook se musí v klidu zapojit, ověřit připojení na wifi, dojít z nervozity několikrát na toaletu a zbývajících 25 minut čekat na začátek.

S čím si budeme hrát?
Přichází úvod, budeme testovat jenom mobilní aplikaci, nebo webovou, případně obojí? To se dozvídáme teď. Dostaneme zařízení nebo máme použít vlastní? Kontrolujeme, že přístupy fungují, dostaneme intro co aplikace umí a jak se orientovat. Zpravidla dostáváme i seznam známých chyb, nebo oblastí, které netestovat.

18:00 Začínáme
Přihlásit, funguje super, haha první chybka, vyplnit google dotazník, přiložit screenshot… přiložit screenshot?!
Jak se sakra na tom iPhonu dělá screenshot? Kde je kabel? Jak není kabel? Nemám svůj kabel, jsem androiďák.
Hmmm posílat emailem, z toho stáhnout a pak přikládat do reportu? Uhhhh
Přiznám se, že poslední Klikaton jsem svým telefonem fotila a natáčela testovací telefon, je to strašný, ale na testovacím telefonu se z nějakého důvodu screenshoty neukládali.
No lepší něco než nic že. Tak jo, chyby se hemží, nestíhám zadávat, říkám si ještě hodinka přede mnou času dost…moment my máme testovat více platforem. Skvělý, ještě jsem aplikaci neprošla na jednom zařízení, druhé prolítnu rychle to půjde, už zadám jen tuhle chybu a jdu na to.
Znáte to když najdete chybu, zadáte jí a pak najdete další? Přesně tak, k druhému zařízení jsem se nedostala.

10 minut do konce
Můžu vám říct, že teď se vyrojí ty nejvíc důležité chyby, složité na popsání a bude jich zaručeně hodně.

20:00 – Končíme
Odložte tužky (mobily) a i když pošlete poslední report máte smůlu, už je konec.
Ufff 2 hodiny intenzivní práce bez přestávky na toaletu (ztráta času snižuje šanci na výhru) jsou u konce, přichází pizza(!) a další občerstvení. Teď je tak 30 minut čas než bude vyhodnoceno, ulovit kousek pizzy a popovídat si s ostatními co našli za chyby a s čím se trápili. V tuhle chvíli mám zpravidla pocit, že jsem asi testovala jinou aplikaci, protože spousta chyb od kolegů soutěžících mi utekla, nebo jsem se k nim nedostala. Nezbývá niž jiného než doufat, že nebudu poslední, jinak se zahrabu do země a změním obor.

Máme výsledky zpátky do místnosti!
Tak je to tady, rychle počítám kolik chyb jsem tak zadala a jestli mám šanci se umístit aspoň v první polovině. Samozřejmě se mi vybaví všechny ty chyby co jsem nezadala a říkám si, že aspoň za pizzu to stálo.
No a najednou je to tady, slyším svoje jméno, já se umístila a můžu s hrdostí říct, že ze tří Klikatonů jednou dopadnout na prvním místě a podruhé na druhém místě stojí za to.
Podávání rukou, gratulace, fotografování…já to vážně zvládla? :-O k tomu skvělému pocitu navíc dostávám i obálku s cenou, která k tomu skvělému pocitu nasadí korunku a pocit euforie vydrží ještě několik dní.

To je adrenalin co.
Připomíná mi to napětí u sportovních zápasů.

Dosavadní běhy
21.03.2019 Klikaton v rytmu Twisto – webová a mobilní aplikace (5 000,- pro první místo)
17.04.2019 Klikaton se Zoot – webové stránky a mobilní web (poukázky do Zoot pro první, druhé a třetí místo)
17.09.2019 Klikaton se společností Showmax – mobilní aplikace (poukázky do Alzy pro první tři místa)
12.12.2019 Klikaton s Liftagem
Pro více info o počtu bugů a jejich povaze na LinkedInu Teseny.

Shrnutí
Pokud máte možnost na Klikaton, Hackaton nebo jinou soutěž jít, tak to udělejte, jestli testujete 3 měsíce, nebo 3 roky to je úplně jedno. Jestli jste tester, nebo manažer, to je taky jedno. Stojí to za to, vyzkoušet si jak jste na tom, jít s kůží na trh a zjistit, kde jsou mezery a co zlepšit. Dozvědět se co dělali kolegové jinak, na co narazili a jak se s tím popasovali. Případně vyhrát i pár tisíc.
A můžu říct, že ať dopadnete jakkoliv, tak přijde neuvěřitelné nakopnutí a motivace, snažit se být lepší a lepší. 🙂

You May Also Like

About the Author: Sandra Atiová