Pohovor na pozici testera a co od toho očekávat

Vstupní pohovory jsou důkladné a někdy podrobné, ale není to myšleno zle, berte to pozitivně je to pro obě strany příležitost zjistit zda to bude klapat.
Nechci zde vypisovat klasické rady od náborářů, že máte přijít upravení a sedět rovně a v životopisu nemít hrubky.
Ráda bych zmínila konkrétní otázky a okruhy, na které se připravit.

U zkušenějších uchazečů se zaměřuji zda mají zkušenost s manuálním, automatizovaným testováním, zda psali a tvořili testovací scénáře.
V jakém nástroji testovací scénáře psali a jak je udržovali aktuální. Co je na tom bavilo a s čím měli obtíže.
Podle jakých měřítek přiřazují priority k chybám. Ráda slyším triviální odpověď – software nejde spustit je nejvyšší priority, špatný odstín modré je nejnižší priorita.
(Pokud se nejedná o software pro prodej malířských potřeb…) 😀
Nutné náležitosti reportu chyby – název, datum a čas, popis, krok za krokem jak se chyba stala, priorita, atd.
Jak by uchazeč postupoval v případě, kdy objeví chybu, která je neprodukovatelná.
A jedna z důležitých otázek zaměřená na schopnost testera komunikovat – 5 minut před vydáním aplikace k reálným uživatelům, se u aplikace zjistí velmi závažný bug (např. aplikace způsobí narušení bezpečnosti).
Jak bude uchazeč na takovou situaci reagovat? Správný postup, je na závažné chyby upozorňovat za jakýchkoliv událostí, chyby nezamlčovat a nezastírat, není důvod se cítit provinile, protože jsme poslové špatný zpráv.
Naopak přispíváme k tomu, aby konečný produkt byl funkční.
Pak přichází na řadu konkrétní nástroje, technologie apod.

U nezkušených uchazečů je potřeba zjistit jak přemýšlejí a jestli mají potenciál rozvinout svoje schopnosti v oblasti testování.
Nabízí se tedy otázka jak otestovat propisku? Nebo židli? A nechat uchazeče přemýšlet nahlas.
Jaký má uchazeč vztah k technologiím, co ho baví a čemu se věnuje. (Hraní Candy crush na mobilu není úplně ideální odpověď).
Co od pozice testera očekává a co si myslí, že bude náplní jeho práce. Pak představím pozici popíšu co by bylo náplní práce.
Z technologií se jako základ očekává znalost s operačním systémem Windows / Linux, operační systémy pro mobilní zařízení Android / iOS.
Jakékoliv další zkušenosti jsou plusem, nebojte se je zmínit, ale rozhodně nelžete a nevymýšlejte si. Stejně se to provalí ať už na pohovoru nebo v prvních týdnech v nové práci.

Malé doporučení pro zaměstnavatele – zkuste dát uchazečům test.
Zkušenějším uchazečům odborněji zaměřený, samozřejmě dle požadavků pro danou pozici. Z vlastní zkušenosti jsem se setkávala s testy na databáze, čtení diagramů, rozdíl mezi testovacím scénářem a požadavkem.
Uchazečům bez zkušeností se často předkládá logická úloha nebo návrh jednoduchého formuláře kde jsou schválně chyby, případně obrázek z obrazovky špatně navrženého e-shopu.
Pokud by vyloženě nedošlo k porušení dohodě o mlčenlivosti nebo jiných interních předpisů je ideální dát uchazečům test z prostředí softwaru, který nakonec opravdu budou testovat.

Na závěr dodám hodně štěstí! 🙂
Pokud pohovor nevyjde nezoufejte, je to zkušenost, zpětná vazba co příště zlepšit a na čem zapracovat. 🙂

You May Also Like

About the Author: Sandra Atiová