Svátek testování a nejznámější chyby

I programátorské chyby mají svůj svátek a stojí za tím zajímavý příběh.

9.9.1945 – Harvardská Univerzita
Grace Hopperová byla matematička, důstojnice námořnictva Spojených států a také programátorka. Pracovala na prvních počítačích Mark I a Mark II – dříve to byly obrovské stroje vážící několik tun. Do stroje Mark II se mezi relé (spínače signálu) dostala můra a způsobila „chybu“. Hopperová do reportu můru přilepila lepící páskou a označila ji jako „First actual case of bug being found.“
(*I v češtině máme podobnou hříčku „mít své mouchy.*)

Ráda bych představila nejznámější nebo nejzajímavější defekty
Pentium neumělo dělit – Pentium FDIV bug – Intel
U procesorů Pentium se v roce 1994 vyskytla chyba v dělení s pohyblivou řádovou čárkou. Společnost Intel chybu podcenila a pak draze zaplatila. Pro běžného uživatele chyba nebyla tak podstatná, pro vědce, matematiky a další mozky, ale byla chyba zásadní. Z různých zdrojů lze dohledat informaci, že škoda stála přes 400 miliónů dolarů.

Y2K Problém nového tisíciletí
Známý také jako „Millennium Bug“. Mnoho programů z důvodu úspory paměti používalo k uchování letopočtu jen dvě poslední číslice. Nuly v roce 2000 znamenaly velký problém, pro počítače by to byl rok 1900. Média způsobila dostatečnou paniku strachem z pádů letadel, výpadky elektřiny, 3. světová válka… nakonec se 1.1.2000 nic strašného nestalo. Díky miliardám zainvestovaných do opravy a kontroly programů po celém světe se ve skutečnosti zlepšila kvalita počítačového průmyslu. Že některé platby kartou shodily firemní sítě, japonská jaderná elektrárna se zastavila a 104 leté důchodkyni přišla pozvánka do školky – na to už si nikdo nevzpomene. 🙂

Ariane 5
Nosná raketa Ariane 5 v roce 1996 musela být zničena necelou minutu po startu, protože se odchýlila od svého kurzu. Příčina byla v letovém počítači – horizontální rychlost měřená jako 64bitové číslo byla konvertována do celočíselné 16bitové hodnoty. A peníze byly fuč.
Chyb je z prostředí objevování vesmíru spousty, komu se nechce googlit, může se podívat zde.

Centrální registr vozidel
CRV kolabující systém, se kterým úředníci skoro nemohli pracovat. CRV měl na svědomí i několik případů, kdy rozhněvané davy musela rozehnat policie – nikdo asi nemá rád čekání na úřadech, že. Navíc závažnější než samotný problém s rychlostí byl fakt, že v registru se nacházela chybná data. Na základě auditu bylo pak identifikováno několik příčin – jedna z nich „nedostatek času na otestování a proškolení uživatelů“.

 

You May Also Like

About the Author: Sandra Atiová