4 workshopy, 8 přednášek, 1 panelová diskuze, 150 účastníků, nekonečno informací.
To byl TesenaFest v číslech. Velká (alespoň pro mě) testerská konference, od testerů pro testery. Těžko se popisuje jaká byla a co všechno jsem se dozvěděla, ale budu se snažit alespoň sdílet svoje poznatky.
Na TesenaFest jsem vyhrála vstupenku, díky facebookové soutěži na téma vtipné testerské hlášky. Moje „Make the world a bug free place“ nyní zdobí Teseňácké reklamní předměty a mám z toho velkou radost. 🙂
Workshop – Agile and agile testing – Lucie Nová
Tři a půl hodiny strávené hraním lega – takový je workshop s Lucií. 🙂
Postavit město z lega pomocí scrumu, agile, iterací s dalšími cizími 10 lidmi (dobře některé znám) – to byl úkol workshopu a splnili jsme. Je to kreativnější obdoba agilních „her“ s vlaštovkami, papírovými koulemi, velikonočními vajíčky a další. Doporučuji se zúčastnit kdykoliv bude příležitost.
Workshop – How to build a testing team with a smartphone? – Aleš Baránek
Odpoledne strávené dalšími hrami. Tentokrát zaměřené na komunikaci. Aleš vysvětloval, jak funguje komunikace ve společnostech, které mají působiště a tedy i zaměstnance po celém světě. Jednou z her, která se mi líbila, bylo složení informací znovu se skupinou cca 10 lidí. Každý dostal 3 papírky s různými informacemi a museli jsme vyvodit další informace, které již na papírkách nebyli. Nesměli jsme psát ani svoje papírky ukazovat. Natrénovali jsme si paměť, komunikaci, naslouchání a příběh jsme složili.
Přednáška – Everybody wants to make exciting things – Let tedious routine for machines – Ondřej Gróf
Ondřej nám popsal jak v Avastu vyřešili nudnou rutinu vyhodnocování spadlých automatizovaných testů. Inspirovali se volební kalkulačkou a její algoritmus využili pro vyhodnocování „error points“ u jednotlivých buildů. Velmi zajímavý přístup.
Přednáška – Dependency Matrix for Regression Testing Efficiency Improvement – Ivo Zelenka
Už jste si někdy na konferenci zazpívali? Ivo s publikem ano. 🙂 Ivo přednesl svůj postup o spouštění regresních testů pouze na dotčené komponenty a komponenty příbuzné. Účelem je zkrátit dobu, po kterou testy běží. Jedná se o schéma / analýzu vztahů mezi komponentami, user stories, test cases, defekty. Která je ze začátku zdlouhavá na začátku, ale následně se velmi vyplatí.
Přednáška – How long does concrete take to harden? – Petr Říha
Beton tuhne zhruba hodinu a třičtvrtě. I to se člověk dozví na testerské konferenci. 🙂 Petr popisoval jaká je situace ve společnosti, zabývající se výrobou betonu, jaké nástrahy to obnáší, jako třeba dopravní zácpy, obtížnou komunikaci s kolegy po světě, ale i s jednotlivými týmy a jak se musí sjednotit slovník všech zúčastněných, jinak komunikace fungovat nebude a beton zatuhne po cestě. 🙂
Přednáška – Test Automation of Global Web Applications in Agile – Lucie Lavičková
Lucii možná znáte jako Třískovou. Tuto přednášku již znám z Breakfast Clubu a Test Stack konference. Navázala na Petra Říhu z předchozí přednášky a popsala nám cestu za automatizovanými testy ve spojení s agilem. Například, že je potřeba se soustředit na potřeby týmu a ne ten „nejlepší“ nebo „nejpoužívanější“ testovací nástroj. Připomněla nám testovací pyramidu, srozumitelnost chybových hlášek, důležitost čitelných reportů a to, že testeři milují negativní scénáře. 🙂
Přednáška – Testing in the digital age; AI makes the difference – Rik Marselis
Za mě nejlepší přednáška, která mě namotivovala si koupit Ozobota, ale o tom někdy jindy. 🙂
Rik nebyl na pódiu sám, představil nám malého robota, jehož jméno jsem úspěšně zapomněla a jako první úkol jsme měli vymyslet jak „rozbít“ robota, aby přestal jezdit po pódiu. O Rikově předášce mám popsáno nejvíc stránek s častými vykřičníky (moje znamení, že se tomu musím věnovat). Rik nám ukázal spoustu videí o robotických rukách, které manuálně testují místo lidí, o machine learningu, image recognition, chat botech a dalších věcech, které nás brzy nahradí. Poprvé jsem viděla video, jak auto Tesly vyhodnotilo, že se před ním stane dopravní nehoda a včas auto zastavilo, docela šok. Rik také zmínil normu ISO25010, kterou si musím vygooglit. Stejně tak doporučil filmy Ex Machina a Robot and Frank.
Přednáška – Same data, multiple angles – Radim Daniel Pánek
Dana a jeho přednášky už také znám z Breakfast Clubu a z TestStack konference. I tak jsem si ji znovu ráda vyslechla. Dan si přednášky kreslí a obrázky vydají za tisíc slov. Nikdy jsem k performance testům neměla blízko, díky Danovi už mám větší povědomí a pocit, že bych se jednou mohla naučit i toto „umění“. Dan s námi sdílel velmi dobrou myšlenku, že tester by se měl účastnit i vývojářských konferencí, sice nemusí umět programovat, ale musí tomu rozumět a to je svatá pravda. Porozumění techničtějšímu detailu je podle mě důležitý krok pro juniorního testera, jak se stát seniorním. Dan má youtube kanál, kde sdíli pravidelné livestreamy se spoustou informací ze světa performance a automatizace. Rozhodně doporučuji.
Přednáška – Production is down! The database is gone! – Tomáš Lisý & Ladislav Janatka
Tomáše a Ladislava znám z jednoho [Pro]Tesťáckého večera, kdy měli prezentaci na téma chaosengineering. Tedy pro mě znovu známé téma, tentokrát trochu jinak podané. Kluci pracují na projektu, kde musí být spolehlivost systému 99,9% neexistuje, aby produkce byla přetížená nebo nedostupná. Chaosinženýrství provádí experimenty, jejich analýzou je pak systém silnější. Citace z jejich přednášky „Pokud malá změna způsobí velké změny je to chaos“.
Co teď
– Naučit se programovat s Ozobotem
– Podívat se na Ex Machina a Robot and Frank
– Naučit se více o performance testech, protože to není tak těžké a je to na dosah ruky
– Při analýzách myslet na propojení komponent a testovacích scénářů
– Sledovat využití svého času a efektivity
A hlavně zpracovat a zchroupat všechny ty informace, dva dny informací a zápisků mi dali zabrat.