
Jak se pozná, že to někdo s testingem myslí vážně a řemeslu se věnuje?
Stráví dobrovolně víkend neuvěřitelnou nalejvárnou a ještě z toho má radost.
Jak to všechno začalo
Automatizace je buzzword dnešního testerského světa (minimálně v našich končinách) a 99 poptávek ze 100 má zmíněno jako požadavek na QA pozici „automatizace“.
Rozhodla jsem se rozšířit si obzory a účastnit se víkendového masakru… pardon školení, netýrali nás.
Náplň školení zněla velmi slibně, skoro až nereálně, když se jedná o dva dny. GIT bez GUI, Docker, Kubernetes, Elasticsearch, Kibana, JMeter, nástroje pro vývojáře ve webovém prohlížeči, …. Plný rozsah si můžete přečíst přímo na stránkách https://www.testautomation-basecamp.cz/
Zvládli by jste za 2 dny naučit se tyto pojmy, co znamenají, vidět je a dokázat je do sebe propojit do funkčního celku? Vysvětlil ostatním jak fungují, k čemu jsou dobré a jaká je best practise? Já už ano!
Proč zrovna TAB
Kolega v oboru Dan Pánek je mistr ve svojí oblasti a nebála jsem se, že si z víkendu nic neodnesu. Nenechá vás odejít pokud neprojdete zkouškou a ne jen tak ledajakou. Zažila jsem dvě varianty, buď si certifikát zaplatíte, hodiny odsedíte a nebo se klepete strachy, že přijde test. U Dana to tak není. Po absolvování školení čeká zkouška, taková ústní maturitka, hezky shrnout co jste se naučili a přesvědčit ho, že to víte, chápete a dokážete to vysvětlit dál. Takový koncept výstupu ze školení se mi velmi líbí a určitě ho ráda přepoužiji (díky Dane!).
Nebylo to jenom růžové a snadné
Pár dní před školením začaly chodit pokyny, co si nainstalovat, kde se registrovat, na co nezapomenout. Pokud máte windows jako já, přeji hodně štěstí s Dockerem 😀 Školení podle mě (a opravdu jen podle mě) není pro úplného nováčka v IT / testingu. Mám za sebou několik let na projektech a dovolím si říct, že ovládám na základní úrovni record&playback metody automatizace, ale linuxová konzole mi připomněla stres z hodin matematiky z dob mých studijních let. Absence abstraktního myšlení a chybějící GUI u virtuálního OS silně způsobovala pocit zoufalství a neschopnosti ovládat vlastní klávesnici. Naštěstí jsem byla obklopena lidmi, kteří mi pomohli. Nepoužívejte numerickou klávesnici v linuxové konzoli. Nikdy!
Je to zvládnutelné
Schopnost pojmout velké množství informací = superschopnost v moderním světě. Danovo tempo není pro každého, samozřejmě, když jsem se ztrácela vše ochotně vysvětlil. Přijít na tento intenzivní trénink neodpočatá nepřipadalo v úvahu. Když už ale opravdu mozek nemůže, máte možnost užít si perfektní občerstvení. Jedna z účastnic si postěžovala, že po víkendu nezapne kabát. Co se týče zázemí, byla jsem nadmíru spokojená. Pravidelné přestávky, funkční wifi, jídlo, pití, příjemná atmosféra. Aspekty, na které se u většiny školení zapomíná, to zde nehrozí.
Shrnutí
I když na certifikátu stojí „Junior Test Automation Specialist“ můžu vám říct, že na současné poměry to rozhodně juniorní není. Nově nabité vědomosti strčí většinu kolegů testerů hravě do kapsy. Jasně nebudu hned zítra psát super profi perf testy. Vím jak nastavit prostředí a připravit pro takovou možnost základy. Rozumím infrastruktuře a architektuře a především vím, kde co hledat, co který nástroj umí a jaké jsou možnosti. Mít přehled o možnostech je často hodnotnější než úzká znalost jednoho nástroje. Přemýšlet ve větších kompletních celcích a umět poskládat puzzle do sebe to vám otevře dveře dál.
Pokud někdy zápasíte s pocitem „co se dřív naučit“, je toto školení to pravé. Nazvala bych ho stravitelnou ochutnávkou možností v test automatizaci. Takovou ochutnávku a zkušenost žádná společnost ani projekt nedokáže nabídnout. Svět testingu je veliký a TAB je kompasem, který pomůže nasměrovat kam dál.