Testování softwaru prošlo velkým vývojem. Je to stejně plnohodnotná a minimálně stejně náročná pozice jako vývojář. Věřím, že jednoho dne se dočkáme i samostatného studijního oboru. (Prosím!)
Na jednom projektu jsem byla kolegy požádána, zda bych jim odprezentovala, nebo jinak představila možnosti v testingu a co všechno vlastně můžou dělat, bohužel jsem to v té době nestihla, tak snad si to přečtou aspoň tady a k něčemu jim to bude. 🙂
Za velké pomoci úžasné Báry, která opět dokázala přenést na papír myšlenku, která se mi rýsovala v hlavě jsme dali dohromady obrázek, kde se snažím vystihnout rozdělení soft a hard skillu a jejich napojení na odvětví v testingu.
Ilustrace a následující rozdělení je založeno pouze na mém pocitu jak vnímám problematiku já, nikoho nechci škatulkovat, urazit nebo se někoho dotknout. Tento návrh slouží jak rozdělení testingu tak i na hard a soft skills.
Hard skills
Exploratory
Tím asi testeři začínají, minimálně tak kladu otázku na pohovorech „Jak by jste otestoval/a to či ono?“
– freestyle, strategy based, scenario based
Úžasná přednáška na téma Exploratory testing v angličtině
83. proTEST! – Jan Jaap Cannegieter about Exploratory Testing
Useability
Oblast pro kterou by měl mít tester „cit“. Občas mě postihne testerská „slepota“ a nedojde mi, že design jak aplikace vypadá je otřesný, protože jsem se příliš soustředila na funkcionalitu.
– UX, A/B testy, optimalizace
Zajímavá kniha zaměřená na tuto oblast je např. Nenuťte uživatele přemýšlet
Automatizace
Buzzword posledních let, leží v tom budoucnost našich dětí juniorních kolegů a pokud to ve firmě nemáte, tak nemůžete fungovat! Teď vážně, automatizace je také velmi důležitá a poslední dobou velmi vyhledávaná.
– record / playback, scripting
Performance
Na tuto pozici mi často chodí nabídky práce, jako jeden z důvodů vidím, že korporace s monstrózními systémy, které se poslední desítky let nabalují na sebe zjišťují že se jim to nějak hroutí a překvapivě to co fungovalo před X lety, teď úplně nestíhá a nezvládá. Věděli jste, že pokud se nenačte obrazovka do 0,01 sekundy už si toho mozek a lidské oko všimne?
– volume, stress
Security / Penetration
S testery z toho odvětví jsem se zatím potkala zřídkakdy, přesto si všímám, že se pomalinku více a více objevuje. Víte jak uspět ve výběrovém řízení na pozici security tester? Hacknout systém a pozvat se na pohovor. 🙂
V této části testingu mám největší nedostatky a nedokážu zatím rozeznat security testera a etického hackera.
– security scanning, vulnerability scanning
Soft skills
Soft skilly jsou neuvěřitelně podceňovány! Zatímco hard skill se naučíte z googlu (sarkasmus), pro komunikaci s lidmi musíte mít předpoklady.
Nejednou se stalo, že firma povýšila seniorního tichého introvertního programátora, tím ztratila skvělého programátora a získala nekvalitního manažera. Stejně jako by jste nepřijmuli databázistu na pozici vývojáře frontendu tak nepřijímejte nelidy na pozici lidumila.
Business analýza
Činnost náročná na komunikaci a enormní pojmutí informací. Je velmi podobná detektivní práci a hledání ztracených stránek dokumentace, které nikdy neexistovaly.
– requirements, analysis
Leader / manager
Člověk, který vám práci může značně znepříjemnit a nebo ji učinit zábavnou, tak jako tak, odpovídá za práci celého týmu, který má na starost. Osobně mě velmi bavilo motivovat podřízené, pomáhat jim v rozvoji a vidět, že dělají jak osobní tak pracovní progress. O čem už se moc nemluví, je být na telefonu 24/7, mít po ruce tu správnou excelovskou tabulku a moc necukat hlavou na špalku. Někdy je to boj se samotou a někdy je to super spolupráce s týmem, záleží na společnosti, ve které manažera děláte.
Moje zkušenost – stále po světě běhá více manažerů, kteří jen podepíšou pracovní výkaz a bohužel jen špetka těch, kteří jsou dobrými mentory.
– mentoring, reporting, planning
Rozhodně doporučuji knihu Radikální otevřenost